Gömbpanorámák a legjobb minőségben – Sigma 15mm F1.4 tesztje
A panoráma fotózással kapcsolatban mindig fontos tényező a kamerák felbontása. Ehhez azonban olyan objektívekre van szükség, melyek az adott részletgazdagságot optikailag is támogatják. A gömbpanoráma készítés egyik alaptartozékaként ismert halszem objektívek megjelenése az utóbbi időben azonban nem volt gyakori. Ezért igazi meglepetésként érte a fotósokat, amikor a 2024-ben megjelent az új Sigma 15mm F1.4 DG DN diagonális halszem.
Először vizsgáljuk meg panorámafotózás tekintetében, hogy mi a különbség a cirkuláris és a diagonális halszemek között. Az alábbi képen jól látszik, hogy míg egy cirkuláris objektív teljes vagy részleges kör formájában fedi le kamera szenzor egy részét, addig diagonális társa kisebb látószöggel ugyan, de az egész képmezőt kirajzolja.
A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy egy cirkuláris halszemmel már négy fotó is lefedheti a 360 x 180 -fokos gömbpanorámát, ez azonban jelentős méret vesztéssel jár a ki nem használt szenzorterület miatt. Ilyenkor ajánlott legalább 36MP-es felbontással rendelkező kamera.
Ezzel ellentétben egy diagonális halszem csak képátlóban tudja a legalább 180-fokos látószöget biztosítani, tehát nemcsak horizontálisan lesz több fotóra szükség egy teljes gömbpanorámához, de lefelé és felfelé is kell egy-egy plusz képet készíteni. Az utóbbi esetben van szükség a kéttengelyes panorámafejek használatára. Az alábbi táblázat egy egyszerű összehasonlítással szemlélteti a különböző típusú halszem objektívek közötti gömbpanoráma eredményeket.
A Sigma 15mm F1.4 DG DN diagonális halszem objektív tehát abba a csoportba tartozik, mely egyetlen pixelt sem pazarol el az adott szenzor méretéből. Ezáltal viszonylag kevés képből nyílik lehetőség nagy részletgazdagságú panorámák készítésére.
Az objektív csatlakozását tekintve Sony E és Leica L bajonettben kapható, mely elég széles választási lehetőséget biztosít a Full Frame fényképezők terén, ha a felbontás elsődleges szempont. Néhány példa a 61MP-es kamerák közül:
Sigma fp L
Sony Alpha 7R V
Leica SL3
Az objektív mérete (ø104,0mm x 157,9mm) és súlya (1360g) az 1.4-es fényerőnek, valamint a 21 lencsetagnak köszönhetően jelentős, emiatt a legnagyobb kéttengelyes panorámafejre (NOVOFLEX VR-System PRO) volt szükség a pontos kalibrációhoz és a kompromisszum mentes panorámafotózáshoz.
A fenti képen a tesztfotózások során használt kamerarendszer látható egy Sony Alpha 7R V fényképezőgéppel. Több dolog is megfigyelhető ezen a werkfotón:
Az objektív súlyából és méretéből adódóan rendelkezik egy leszerelhető állványtalppal. Erre nagy szükség van ahhoz, hogy egyenesen rögzíthessük egy panorámafej dönthető karjára. Az objektív átmérőjéből fakadó méret ugyanis túlmegy a jelenlegi kameratest aljánál, ahol annak állványrögzítő foglalata található. Ez sokkal inkább előny, hiszen a kameraszett rögzítése így stabilabb és kiegyensúlyozottabb.
A fenti fotón már egy teljesen bekalibrált pozícióban látható a felszerelés. A hibamentes panorámaillesztéshez elengedhetetlen, hogy a forgatási középpontok a szenzor közepéhez és az objektív nodal pontjához legyenek igazítva. Az új Sigma diagonális halszem nodal pontja a zoom gyűrű frontlencséhez közelebb eső vonalánál található. Természetesen ez némileg függ attól is, hogy milyen fókuszt állítottunk be, így a nodal pont kalibrációjának helyszíni finomhangolása erősen ajánlott.
A nagy méretű panorámafejnek köszönhetően jelen esetben még megoldható volt, hogy a kameraszett Zenit állásba (a mennyezetre / égboltra teljesen merőleges pozícióba) történő döntését ne akadályozza a panorámafej alsó része. A Sony Alpha 7-nél nagyobb fényképezőgép vázaknál ez már nem biztos, hogy kivitelezhető lenne.
Kültéri teszthelyszínként a főváros budai oldalán található Várkert Bazárt választottam. Az alábbi werkfotó ott készült, melyen jól megfigyelhető a panorámafej nadir állású (földre merőlegesen lefelé irányuló) pozíciója.
A diagonális halszem szenzorlefedettsége és látószöge, valamint a jelenlegi panorámafej alapján összesen kilenc kamerairányba történő fotóra volt szükség, hogy egy teljes gömbpanorámát kapjunk. Ez a szám úgy jött ki, hogy horizontálisan körbe hat, felfelé (zenit) egy, lefelé (nadír) pedig kettő irányba fotóztam. Lefelé azért volt szükség kettőre, hogy a panorámafej alsó része minél kevesebbet takarjon ki a fotózandó környezetből. Állvány nélküli plusz nadír fotó most nem készült, azt utómunkával pótoltam.
A fotózás technikai adatai:
Kamera: Sony Alpha 7R V (61MP) - Szenzor: Full Frame
Objektív: Sigma 15mm F1.4 DG DN Diagonális halszem
Kamera tájolása: Portré
Rekesz: f10
Záridő (0EV): 1/125s
ISO: 100
Expozíciós sorozat: 0EV, -2.0EV, +2.0EV (HDR-hez)
Összes fotózott irány / panoráma: 9
Összes fotó / panoráma: 27
Panorámák száma: 3
Panoráma mérete: 27.000 x 13.500 pixel (teljes 360° x 180° gömbpanoráma)
Az alábbi virtuális túra a helyszínen fotózott három darab nagy felbontású panorámából készült, bemutatva a magyar főváros egyik turisztikai látványosságát a felkelő nap fényében.
Kattints a képre a végeredmény megtekintéséhez.
A tesztfotózás idején (2024 nyarán) még nem volt integrálva az objektívhez tartozó lencsekorrekciós profil, ezért a Sigma hivatalos honlapján elérhetőt használtam. Természetesen az esetek többségében nem volt rá nagy szükség, ugyanis szűkebb rekesznél már teljesen eltűnik a vignettálás. Ettől függetlenül fontos, hogy RAW-ban fotózzunk és a képenkénti feldolgozáskor ne felejtsük el a lencsehibák korrekcióját bekapcsolni! Ez alól természetesen kivétel a torzítás (Distortion) mely a halszemek esetében nem hiba, hanem sajátosság, ezért nulla értékkel kell kikapcsolt állapotban tartani.
Amikor halszem objektívet választunk nagy felbontású panoráma fotózáshoz, fontos, hogy az adott objektív rajzolata a teljes kép területén éles legyen. Főleg akkor, ha kisebb átfedést alkalmazunk a szomszédos képek között. Minél nagyobb a felbontása a kész panorámának, annál jobban láthatóvá válik az ilyen jellegű hiányosság a szélesebb zoomtartománynak köszönhetően.
Beltéri helyszínként a 2024-ben átadott Kimpton BEM Budapest Hotel csodálatos belső terei közül örökíthettem meg néhányat a megnyitó előtt pár nappal.
A fotózás technikai adatai:
Kamera: Sony Alpha 7R V (61MP) - Szenzor: Full Frame
Objektív: Sigma 15mm F1.4 DG DN Diagonális halszem
Kamera tájolása: Portré
Rekesz: f9
Záridő (0EV): 1/30s (helyszíntől függően ez változhatott)
ISO: 800
Expozíciós sorozat: 0EV, -4.0EV, -2.0EV, +2.0EV, +4.0EV (HDR-hez)
Összes fotózott irány / panoráma: 9
Összes fotó / panoráma: 27
Panorámák száma: 13
Panoráma mérete: 27.000 x 13.500 pixel (teljes 360° x 180° gömbpanoráma)
A kültéri gömbpanoráma fotózással szemben a beltériek esetében még fontosabb a használt objektívek látószöge. Egy bizonyos gyújtótávolság felett ugyanis már elég nehezen megoldható, hogy a kamerához közelebb és távolabb eső részek egyaránt élesek legyenek. Ennek határai persze kitolhatóak még szűkebb rekesz (f10 - f32) használatával, de ez sok esetben rajzolati minőségvesztéssel járhat.
A másik tényező, ami miatt célszerű minimalizálni egy beltérben történő gömbpanoráma készítése során a fotózási irányok számát az az, hogy legtöbbször nem elegendő egyetlen expozíció. A hotel belső tereiben gyakoriak voltak a nagy fényerő különbségek, ezért használtam öt képből álló expozíciós sorozatot. Ez nagy segítség a széles dinamika tartományú HDR panorámák készítésében, de meg is sokszorozza a képek számát.
Az alábbi virtuális túra a Kimpton BEM Budapest Hotel földszinti részének bejárásra ad lehetőséget 12 darab beltéri és egy kültéri panoráma felhasználásával.
Kattints a képre a végeredmény megtekintéséhez.
Felmerülhet a kérdés, hogy egy hotelnél, vagy más enteriőr esetében miért lehet szükség normál felbontásúnál nagyobb gömbpanorámákra. A kulcsszó a részletesség, mely képes a virtuális túrák felhasználói körét tovább bővíteni. Egy luxushotel létrejöttéhez sok kreatív ember együttes munkájára van szükség, akik mind szeretnék, ha az elkészült alkotás reprezentálása hozzá méltó részletességgel történne. Ez a virtuális előadásmód egyik legsokoldalúbb fajtája a belsőépítészettől kezdve egészen a művészetekig.
Az objektíven található vezérlők között hasznos apróság a Manual Focus Lock (MFL) kapcsoló, amellyel ki tudjuk kapcsolni manuális fókusz módban a fókusz gyűrű működését. Ez megakadályozza, hogy véletlenül elállítódjon az élesség két panoráma fotózás között, ha fix fókusszal fotózunk. Mivel a fókusz kihatással lehet az objektív nodal pontjára is, ezért ennek a funkciónak a használata egy beltéri nodal pont kalibráció után erősen ajánlott.
Lássunk egy kis összesítést, hogy mely szempontok alapján tűnhet kuriózumnak sok év és megannyi halszem objektív távlatából a Sigma 15mm F1.4 DG DN megjelenése.
a világ első F1.4 fényerővel rendelkező diagonális full frame halszem objektívje
kimagasló képélesség a TELJES 180 fokos látószög tartományban
a speciális lencsebevonatok gondoskodnak a kontrasztos és becsillanás mentes képekről még erős ellenfényben is
színhibák (kromatikus aberráció) teljes hiánya
gyors és néma autofókusz rendszer, mely kevés fénynél, nyitott rekeszen is pontos
kiváló építési minőség, valamint por és cseppálló szigeteléssel rendelkezik
olaj- és víztaszító bevonattal ellátott frontlencse
Ezek azok a tulajdonságok, melyek az új Sigma objektívet kiemelik a halszemek, azon belül is a diagonális halszemek közül. A teszt során tapasztaltak összhangban voltak a gyártó által megadott specifikációkkal, és az objektív minden fontos jellemzője és funkciója a gyakorlatban is az elvárásoknak megfelelően teljesített.
Végszó
A Sigma 15mm F1.4 DG DN diagonális halszem megalkotásával a gyártó egyértelműen egy technikai bravúrt vitt véghez. A kérdés csak az, hogy vajon kinek ajánlható ez a hétköznapinak semmiképpen nem nevezhető objektív? Ha a panorámafotózást is szem előtt tartva próbáljuk megvizsgálni a kérdést, akkor két válasz létezik:
Azon fotósoknak, akiknek fontos a súly és nem használnák ki az 1.4-es fényerő adta lehetőségeket, továbbá nem szeretik a végletekig hajszolni a megapixeleket, számukra egy egyszerűbb full frame halszem is megfelelő lehet. Főleg akkor, ha kizárólag gömbpanoráma fotózáshoz keresnek ilyen eszközt.
Ha viszont egy olyan prémium halszemet keresel, mely a felbontóképesség és sokoldalúság tekintetében egyaránt kompromisszummentes és időtálló, akkor ez a Sigma objektív ideális választás lesz a számodra.
Köszönöm a Tripont Foto Video Kft.-nek, hogy támogatásukkal egy újabb cikkel bővülhetett a panorámafotós eszköztesztek csoportja.
Köszönöm a Hama Kft.-nek, hogy a Sigma termékek magyarországi importőreként rendelkezésemre bocsátotta a szóban forgó objektívet a teszt erejéig.
Köszönöm a Sony Magyarországnak, hogy egy Sony Alpha 7R V segítségével tesztelhettem az objektívet.
Mindezek mellett szeretném megköszönni a Kimpton BEM Budapest Hotel csapatának, hogy egy igazán különleges helyszínnel gyarapodhatott a teszthez kapcsolódó panorámafotózásaim.
Farkas Attila
- 2025 -
Comments